22 Aralık 2015 Salı

Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malu mudur?

"Google her yıl olduğu gibi bu yılda Dünya'da ve Türkiye'de en çok popüler olan arama sonuçlarını yayınladı."

Yukarıda yer alan cümleleri her yılın Aralık ayında tıkladık, okuduk, paylaştık....

Peki okuduğumuz bu rakamlarla indekslenmiş kelimeler bizim için ne anlam ifade ediyor?Köprüde, metrobüsteyim. Köprüden yalnız geçen Mercedes'teki abinin ve ablanın metrobüse nasıl tiksinerek baktığını görüyorum, güle güle hatırlıyorum: Duyguların da Matematiği vardır!

Minibüs, metrobüs ve metro ile 2 saat 12 dakika süren Ümraniye-Maslak trafiğinde gerçekleşen zamandaki küçük bir kırılma anından "Google'ın 2015 Türkiye sonuçlarının okumasını yapmaya çalışıyorum:

1.2.3. aramaların sonuçlarının Türkiye'de gercek hayatta yarattıgı bilişsel bir farkındalık söz konusu değildir. 


4. 5 ve 6. aramalar bilinçli aramalardır. farkındalık yaratmıştır! Oyun tüketildi, saatler ayarlandı, elbise iki renk! Evreka!!!


7. aramanın sonucu  AKP'nin "koalisyon olursa biteriz" söyleminin kitleler üzerinde yarattığı etkisidir. Halk konuyu içselleştirmistir: No yolsuzluk, no koalisyon!


Suruç, 8.Arama! Türkiye'nin son 2 yılda sergilediği "vicdan-ı redci" politikanın Türkiye'deki dijital iz sıralamasıdır! Hafıza kaybının izlerini de taşımaktadır.


9. Arama! Grip olunca Google'dan kanser olduğunu öğrenen internet kullanıcılarının, "domuz gribi nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir" içeriklerinin aramalarda karşılarına çıkmasıyla elde ettikleri sonuçtur.


10 Arama! Hata yapa yapa dahi dahi öğrenemeyen bir halkın, şike dolu bir organizasyon içinde 1. Lig'de kalma çabasıdır!


Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malu mudur?

Mutlu Yıllar...

İlgililer için Google'ın Trends raporu:
Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...